Szoborba faragott beregi népélet
a Beregi Múzeumban

Helye: Vásárosnamény, Rákóczi út 13. szám alatti épületének előterében

2010 5 1

A hónap műtárgyaként mutatja be a múzeum történeti gyűjteményének egyik legértékesebb darabját, a lengyel ezredkönyvet.
Az impozáns kivitelű, páratlan ritkaság bemutatásával kívánjuk kifejezni együttérzésünket a lengyel néppel. Emlékezve a 70 éve történtekre és a kegyeleti megemléaltkezésre utazó lengyel vezetők tragédiájára.
A bőrkötéses, igen díszes veretekkel ellátott nagyméretű ezrednaplót 1940 tavaszán a II. világháborúban a szovjet csapatok mészárlása elől menekülő, átmenetileg Magyarországon tartózkodó lengyel katonai ezred hagyta véletlenül Csarodán.
Itt szállásolták el ugyanis a menekülő lengyel katonai ezredet. Egy részük a laktanyában, másik részük családoknál kapott helyet. Mintegy 4 hónapot töltöttek a faluban, amikor is megkapták a parancsot, hogy üldözőik elől biztonságos helyre, Nyugatra távozhatnak, ahol menedéket kapnak.

A különleges műtárgyat előre bejelentkezéssel

kedd, szerda és csütörtök napokon

10 óra és 15 óra között

2010. április 20-tól láthatják az érdeklődők.