III. Turisztikai műhelytalálkozó
2011. december 15-én 10 órai kezdettel szakmai párbeszéd zajlott a Szabolcs-Szatmár-Bereg megye turizmusának jövőjéről a Tomcsányi-kastélyban.
Beregi Múzeum – Tomcsányi-kastély (Szabadság tér 26.)
2011. december 15-én 10 órai kezdettel szakmai párbeszéd zajlott a Szabolcs-Szatmár-Bereg megye turizmusának jövőjéről a Tomcsányi-kastélyban.
Beregi Múzeum – Tomcsányi-kastély (Szabadság tér 26.)
Az I. Gergelyiugornyai Alkotótábor kiállítása
A Beregi Múzeum és a Pasztellfestők Egyesülete időszaki kiállításon mutatja be az Egyesület művészeinek munkáit, melyek közül több beregi témájú, és a 2011. augusztusi gergelyiugornyai alkotótábor résztvevőinek "eredményeit" vonultatja föl.
A kiállító művészek: Sipos Zsófia, Koroknai Róza, Laczkó-Szilágyi Imre, Csorba Katalin Mária.
2011. november 24-én nyílt meg a Beregi Múzeum és a Pasztellfestők Egyesületének kiállítása
Az I. Gergelyiugornyai Alkotótábor címmel.
Varga János, a Beregi Múzeum igazgatója köszöntötte a megjelenteket,
majd a kiállítást megnyitotta dr. Cs. Tóth János művészeti író,
a Pasztellfestők Egyesületének elnöke.
A kiállításmegnyitó alkalmával Laczkó-Szilágyi Imre A vásárosnaményi Tisza-híd című képét adományozta a Beregi Múzeumnak.
Az aratástól a kenyérig – tárgyak emberközelben
2011. október 20-án nyílt meg a Beregi Múzeum új időszaki kiállítása a Tomcsányi kastély kiállítótermében. A kiállítást megnyitotta dr. Cservenyák László etnográfus, a Szatmári Múzeum igazgatója. A megnyitó keretében filmet vetítettünk vendégeinknek: Kenyérsütés Gergelyiugornyán 1993-ban címmel.
A program közben kemencében sült kenyérlángossal kedveskedtünk látogatóinknak. Köszönetet mondunk a Bereg-Siba Bt.-nek a felajánlásért és Baráth Lajosné (Juditka) munkájáért!
A kenyér a magyar nyelvben az élet szimbóluma. Meghatározza egész életünket. Azt írja róla Végh Antal: „A kenyér az egyik legszebb magyar szó… az ételek között olyan, mint az imádságok között a Miatyánk”. Kenyér nélkül el sem tudjuk képzelni az életünket.
A Beregi Múzeum látványos új időszaki kiállításon mutatja be az aratás, gabonafeldolgozás és a kenyérsütés régi tárgyi eszközeit. Ezek közé tartozik például az egy fából kivájt 18. századi gabonatároló bodon, a kasza, a sarló, a cséphadaró, a Tarpán készült különleges lemezvékák, a komlóskorpa-szárító, a szakajtótálak és -kosarak, a dagasztóteknő, sütőlapát stb.
A kiállítást archív fotók színesítik a Beregi Múzeum gyűjteményéből, illusztrálva az egyes munkafolyamatokat, egyúttal betekintést nyújtva a ma emberének az aratástól a kenyérsütésig tartó hajdani mindennapokba.
A kiállítás koncepciója szerint a tárgyakat emberközelbe szeretnénk hozni: vagyis a látogatóktól nem vitrinekbe elzárva, síkban a fal mellé elhelyezve mutatjuk be az eszközöket, hanem a térben – „3D-ben” –, karnyújtásnyira (vagy még attól is közelebb), a közönség elé és köré, feje fölé kiállítva, fokozva a befogadói élményt. A tárgyak funkcióját rövid szövegek ismertetik, a vonatkozó fotóanyag digitális változata folyamatosan nézhető a kiállítótérben elhelyezett képernyőn.
A kiállításmegnyitón mozgóképes különlegességgel is szolgálunk: egy 1993-ban Gergelyiugornyán készült, a kenyérsütést bemutató filmet nézhetnek meg a vendégeink.
A 2011. július 15-17. között megrendezett vásárosnaményi programsorozatban a Beregi Múzeum kiállításokkal vett részt.
2011. június 11-én Nyíregyháza-Sóstón a Beregi Múzeum a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat Múzeumok Igazgatósága képviseletében kiállítással fogadta a Fesztivál látogatóit. A hímzés iránt érdeklődők megismerkedhettek a keresztszemes kézimunka alapjaival, a mintagyűjteménnyel, valamint a gazdag textilanyaggal. A vállalkozó kedvűek kipróbálhatták a mintahímzést is.
2011. június 4-én a Beregi Múzeum keresztszemes hímzések bemutatójával várta az érdeklődőket Lónyán a Kastélykertben, a Határmenti Református Lelkésztalálkozón.