Van miből meríteni, amikor a Beregi Múzeum fotókiállítást tervez, hiszen csaknem 21000 darabos fotógyűjtemény áll rendelkezésünkre. Ezek a fényképek a kezdetektől, az 1963-as múzeumalapítástól kezdve készültek és gyűltek.
Ezúttal a múzeum tágabb gyűjtőterületének népi építészetét ábrázoló fotóit válogattuk ki ebből a bőséges anyagból és tártuk a közönség elé „Csonka kontya, meszelt fala" címmel: különféle házak, gazdasági épületek, kerítések, kapuk fényképei kerültek a paravánokra. Mindezt kiegészítettük – szó szerint – háttérinformációkkal is: a ma már kevésbé ismert fogalmak is magyarázatra kerülnek, de megjelenik az ember is a fotókon: a tulajdonos, a gazda vagy a gazdasszony, aki nélkül a ház csak építőanyagok jól kigondolva összedolgozott keveréke lenne.
A megnyitón Baracsi Endre, a Vármegyei Közgyűlés alelnöke mondott köszöntőt, aki polihisztorként tekint a mindenhez értő parasztemberre, aki lelket is épített a házába.
Varga János múzeumigazgató a kiállítás tervezésébe, kivitelezésébe is bepillantást engedett, miközben sajnálta, hogy a kiállítótér mérete határt szabott a fotók mennyiségének, hiszen a népi építészeti fotóknak csak egy részét sikerült most ebben a formában bemutatni.
A szakmai átadást dr. Páll István etnográfus, a Sóstói Múzeumfalu korábbi igazgatója és környékünk népi építészetének egyik legavatottabb ismerője vállalta magára, aki kutatóútjain szinte kivétel nélkül felkereste, megismerte, dokumentálta a kiállított fényképeken feltűnő – akkor még álló – építményeket, az épületek bemutatásába személyes élményeit is belefűzve.
A kiállítás megtekinthető nyitvatartási időben.
További fotók a megnyitóról a galériában.
Szöveg és fotók:
Szász Csaba